פיצוי כספי בתאונת דרכים גם אם לא אותר הרכב הפוגע

מאמרים נוספים

יצירת קשר

 

בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 (חוק הפלת"ד) נקבע  בין היתר בסעיף 1 לחוק כי ""תאונת דרכים"- מאורע שבו נגרם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה".

בסעיף 10 לחוק הפלת"ד נקבע כי הוקמה עפ"י חוק קרן שמטרתה הינו  פיצוי של נפגעי תאונות דרכים (להלן :קרנית).

הפיצוי לנפגע בתאונת דרכים הוא ללא צורך הוכחת האשמה.

סעיף 12(א)(1) לחוק הפלת"ד נאמר כי " תפקידה של הקרן היא לפצות נפגע הזכאי לפיצויים  לפי חוק זה ואין בידו לתבוע פיצויים מאת מבטח " כאשר "הנוהג האחראי לפיצויים אינו ידוע".

בת.א (ת"א) 37278/05 בפני כבוד השופט יחזקאל הראל, נידונה תביעה בגין נזקי גוף שנגרמו לתובעת, לטענתה בתאונה שארעה עת הלכה ברחוב ונפגעה ע"י מלגזה שנמלטה מהמקום, לטענתה של התובעת התאונה הינה "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק הפלת"ד, דהיינו המלגזה הינה רכב מנועי כהגדרתו בחוק, לטענת הנתבעת (חברת קרנית) לא עומדת עילת התביעה של התובעת נגדה, מכיוון שהתובעת לא שקדה במידה סבירה  על מנת להיוודע את זהות הנהג או הרכב הפוגע במועד התאונה או בסמוך לכך. טענה זו שהעלתה הנתבעת נסמכת עפ"י אמירת השופט לוין בע"א 502/84 כי אין די בכך שהתובע אינו יודע בעת הגשת התביעה מיהו הנהג האחראי, אלא עליו להראות ששקד במידה סבירה לאתרו ושהדבר לא עלה בידו.

התובעת הגישה ערעור לבית המשפט העליון, שם נקבע כי "משהוכח כי ארעה " תאונת דרכים" כמשמעה בחוק ומשהנפגע ניזוק ע"י כלי רכב מנועי- עומדת לו זכות לפיצוי בגין נזקיו, אם מהנהג ומבטחתו ובין אם מקרנית ועל כן על ביהמ"ש לנקוט במשנה זהירות בטרם יפגע בזכות קניינית זו. מקום בו מדובר בהולך רגל תמים ותם לב שנפגע ע"י כלי רכב מנועי אשר זהותו אינה ידועה- השיקולים שיש לשקול בעת דיון בתחולת סעיף 12(א) לחוק אינם צריכים להיות שיקולים מחמירים יתר על המידה עם אותו נפגע.

החמרה משמעותה דחיית התביעה והותרת הנפגע ללא כל פיצוי.

 המסר של ביהמ"ש כי אין מקום להעניק לנפגע זה סעד. ספק אם יש במסר זה כדי לשרת מטרה חברתית או משפטית המצדיקה זאת. דחיית התביעה בשל קביעה מחמירה של קריטריונים למונח  "שקידה ראויה" משמעה- "הענשת" הנפגע התמים והתם על כי מנע את האפשרות לחיוב מבטחת בתשלום הפיצוי".

מן הכלל אל הפרט, ביהמ"ש קבע כי המלגזה בעניינו הינה כלי רכב מנועי כהגדרתו בחוק הפלת"ד, וכמו כן הגיע ביהמ"ש למסקנה כי התובעת פעלה בשקידה סבירה לאיתורו של הנהג הפוגע כל זאת בנסיבות המיוחדות של העניין שנדון בפניו ועל כן, עומדת לתובעת עילת תביעה כנגד קרנית.

המשמעות של פסק דין זה, כי גם במקרים בהם זהות הרכב הפוגע אינו ידועה, אך הנפגע הוכיח כי עשה מאמץ לאתר את הרכב הפוגע ומדובר בתאונת דרכים, מקרים אלו,  יזכו את הנפגע בפיצוי מאת קרנית.

משרד עו"ד בוים עוסק בייצוג תובעים בתאונות דרכים, תאונות עם נזק גוף ורכוש.

למשרד יש ניסיון רב והצלחות בתחום.

דיני נזיקין
admin

תביעת תאונת עבודה

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה, כולל בדרך לעבודה וממנה. אירוע מוחי או אירוע לבבי עשויים להיות מוכרים כתאונת עבודה, אם נגרמו

קרא עוד »
עורך דין לתאונות דרכים במרכז
ביטוח לאומי
admin

תאונות עבודה ביטוח לאומי

על פי הגדרת הביטוח הלאומי, תאונה תיחשב כתאונת עבודה במקרים הבאים: בדרך לעבודה או מן העבודה או ממקום שהמבוטח לן בו. בשעת העבודה או בעת

קרא עוד »
דיני ביטוח ופנסיה
admin

מה היא תאונת עבודה?

במהלך חיי היום יום עלולות לקרות תאונות מסוגים שונים החל מהחלקה באמבטיה וכלה בתאונת דרכים. כאשר נגרם לנפגע מהתאונה נזק יש חשיבות רבה לסיווגה –

קרא עוד »

מה היא תאונת עבודה?

מה היא תאונת עבודה? במהלך חיי היום יום עלולות לקרות תאונות מסוגים שונים החל מהחלקה באמבטיה וכלה בתאונת דרכים. כאשר נגרם לנפגע מהתאונה נזק יש

קרא עוד »

עורך דין ללשון הרע

תיוג ברשת כעבירת לשון הרע משמעותו של רעיון של תיוג מידע ברשת, הינו שיפור משמעותי של אחזור מידע תוך ציון מילות מפתח, כאשר התיוג אמור

קרא עוד »

תביעה נגד חברות ביטוח

 ונשמרתם מאוד לנפשותיכם… )דברים ד', ט ו( החוק הרלוונטי הינו חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל ה-1975. חוק זה נועד להבטיח פיצוי לכל מי שנפגע

קרא עוד »

הכרה בתאונה דרכים כתאונת עבודה

 תאונה שאירעה בדרך מגן הילדים לעבודה במשרד הממוקם בבית הינה תאונת עבודה

מעשה בתובעת אשר עבדה כעצמאית מהבית. באחד הימים לאחר שהורידה את ילדיה הקטינים בגן הילדים בדרכה בחזרה לביתה, התנגש ברכבה רכב והתובעת נפגעה.
התובעת פנתה לביטוח הלאומי, אך בקשתה להכרה בתאונה כתאונת עבודה נדחתה.

קרא עוד »

הטרדה מינית בעבודה

התפטרות ממקום העבודה בשל הטרדה מינית – זכאות לפיצויי פיטורין?
ש' עבדה בחברה פרטית, התפטרה לאחר שהממונה עליה, הציע לה מספר פעמים הצעות עם גוון מיני ברור. האם היא זכאית לפיצויי פיטורים? האם מדובר במה שנקרא בשפה המשפטית "התפטרות בדין מפוטר"?

קרא עוד »

תביעות נגד משרד הביטחון

תחום התביעות מול משרד הביטחון הינו תחום מורכב. האוכלוסיה הרלוונטית בתחום זה הינה הצבא, משטרה, שב"ס ומערכות הביטחון.
מדובר באוכלוסייה המעוניינת להגיש תביעות לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום).
בהגשת תביעה לקצין התגמולים, יש להוכיח קשר סיבתי בין בין המחלה או הפציעה לבין תנאי השירות, לרבות פגיעות נפשיות, או ארוע אחר הנגרם כתוצאה מהשירות.

השירות אותו מעניק משרדנו, כולל טיפול בבקשות להכרה בנכות, ייצוג בוועדות רפואיות, ערעורים על קביעת הוועדות הרפואיות וקצין התגמולים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן