אחריות בית הספר והמורים כלפי התלמידים

מאמרים נוספים

יצירת קשר

כשבאים אנו לדון באחריות המקצועית של המורים בכל הנוגע לילדינו בזמן השהות בביה"ס,  אנו למעשה דנים בחשיבותה של מערכת היחסים שבין הסגל החינוכי לתלמידים. טיפוח מערכת יחסים משמעותית שכזו רוקמת בתוכה את האפשרות לפתח יחסי אמון עם התלמידים, וכך, במקרה הצורך, לנקוט אמצעי זהירות מבעוד מועד כלפי נושאים רגישים  אליהם התלמידים חשופים, כגון: אלימות, משבר, התעללות, הצקות , בעיות במשפחה וכד'.

בנושא זה עסק בהרחבה  פס"ד א' ח' ס'  נ' מדינת ישראל והחינוך[1]. בפס"ד זה, נחשף כשל מערכתי של הסגל החינוכי , שכן , "ניסתר מעיניו", סבלו של תלמיד אשר עבר מסכת הצקות אלימות ומשפילות ואף פגיעה בעלת אופי מיני מצד קומץ תלמידים. סבל מתמשך , עד כדי פגיעה נפשית  בו והתפרצות מחלת הסכיזופרניה.

בפס"ד זה הובהרה הנקודה – " כי על סגל ביה"ס מוטלת החובה לצפות פגיעה של תלמידים בתלמידים אחרים… הסגל החינוכי חייב לצפות את הסיכון כי מי מתלמידיהם יפגע או ייפגע…."[2] וכן,  חודדו הנהלים בהם הצוות החינוכי צריך לנהוג על מנת לקיים את אחריותו המקצועית בצורה הטובה והיעילה ביותר תוך נקיטת אמצעי זהירות סבירים, על מנת להימנע מנזק שניתן היה לצפות אותו מראש ולהימנע מהידרדרות של מצבים חברתיים עד כדי פגיעה בתלמידים.

כחלק מאמצעי זהירות אלה על הסגל החינוכי מוטלת האחריות שבהשגחה על התלמידים בהפסקות בכל מקום בו הם צפויים להיות  (בחצר, במגרש, בכיתות),  מוטלת עליו הפעלת שיקול דעת הן בנקיטת אמצעים משמעתיים כלפי התלמידים הפוגעים (ובמידת הצורך גם הפנייתם לטיפול ושיקום) והן  הגנה על הנפגעים , על הסגל החינוכי להיות קשוב למצוקות אפשריות ולשנן לתלמידיו הלכות זהירות ומוסר, לקיים מפגשים אישיים וכיתתיים בין מורים לתלמידים, מפגשים בהם המורה מעלה נושאים לשיחה פתוחה ובכך מאפשר לתלמיד לדבר על רגשותיו ועל מניעיו להתנהגויות כאלה או אחרות.

אמצעי הזהירות הינם גם מהפן המוסדי, שכן מוטלת האחריות גם על העירייה, הרווחה וביה"ס להיות בקשר שוטף ולהעביר מידע, במידת הצורך,  על תלמידים , וזאת על מנת שלא יישארו  "שקופים" במערכת.

בפסיקה נכתב כי אחריות המורה הינה כאחריות ההורה, על המורים, לנקוט בכל האמצעים למניעת התממשותם של סיכונים ופגיעות בתלמידים.

פס"ד קבע כי הייתה רשלנות מצד בית הספר וסגל המורים. הסגל החינוכי לא אבחן את הפגיעה בילד ומדובר בכשל מערכתי.

פס"ד קבע כי הסגל החינוכי, חייב לצפות את הסיכון כי מי מתלמידיו יפגע באלימות בבית הספר או מחוצה לו.

על סגל בית הספר להיות קשוב לתלמידים, לקיים פגישות אישיות עם התלמידים ולהיות קשוב לפגיעות ואלימות ו/או למצבים בהם עלולים תלמידים להיפגע.

המהפכה כביכול בפסק דין זה כי גם כאשר לט היו תלונות ברורות מצד התלמיד ועירוב סגל המורים במקרי האלימות והתקיפה המינית, הרי בית המשפט סבר, כי קמה לבית הספר ולסגל המורים אחריות בעניין.

משרד עורך דין אורי בוים מייצג ילדים ו/או מבוגרים אשר נפגעים בבית הספר או מחוצה לו.

הנכם מוזמנים לפנות לעו"ד בוים בכל שאלה.

[1] ת"א 3001-09 א'ח'ס'  נ' מדינת ישראל

[2] ע"א 2061/90 מרצלי נ' משרד החינוך – פס"ד זה עסק גם הוא בחשיבות של צפייה מראש של הצוות החינוכי לפגיעה

בתלמידים – ומניעה.

דיני נזיקין
admin

תביעת תאונת עבודה

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי ועקב העבודה, כולל בדרך לעבודה וממנה. אירוע מוחי או אירוע לבבי עשויים להיות מוכרים כתאונת עבודה, אם נגרמו

קרא עוד »
עורך דין לתאונות דרכים במרכז
ביטוח לאומי
admin

תאונות עבודה ביטוח לאומי

על פי הגדרת הביטוח הלאומי, תאונה תיחשב כתאונת עבודה במקרים הבאים: בדרך לעבודה או מן העבודה או ממקום שהמבוטח לן בו. בשעת העבודה או בעת

קרא עוד »
דיני ביטוח ופנסיה
admin

מה היא תאונת עבודה?

במהלך חיי היום יום עלולות לקרות תאונות מסוגים שונים החל מהחלקה באמבטיה וכלה בתאונת דרכים. כאשר נגרם לנפגע מהתאונה נזק יש חשיבות רבה לסיווגה –

קרא עוד »

מה היא תאונת עבודה?

מה היא תאונת עבודה? במהלך חיי היום יום עלולות לקרות תאונות מסוגים שונים החל מהחלקה באמבטיה וכלה בתאונת דרכים. כאשר נגרם לנפגע מהתאונה נזק יש

קרא עוד »

עורך דין ללשון הרע

תיוג ברשת כעבירת לשון הרע משמעותו של רעיון של תיוג מידע ברשת, הינו שיפור משמעותי של אחזור מידע תוך ציון מילות מפתח, כאשר התיוג אמור

קרא עוד »

תביעה נגד חברות ביטוח

 ונשמרתם מאוד לנפשותיכם… )דברים ד', ט ו( החוק הרלוונטי הינו חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל ה-1975. חוק זה נועד להבטיח פיצוי לכל מי שנפגע

קרא עוד »

הכרה בתאונה דרכים כתאונת עבודה

 תאונה שאירעה בדרך מגן הילדים לעבודה במשרד הממוקם בבית הינה תאונת עבודה

מעשה בתובעת אשר עבדה כעצמאית מהבית. באחד הימים לאחר שהורידה את ילדיה הקטינים בגן הילדים בדרכה בחזרה לביתה, התנגש ברכבה רכב והתובעת נפגעה.
התובעת פנתה לביטוח הלאומי, אך בקשתה להכרה בתאונה כתאונת עבודה נדחתה.

קרא עוד »

הטרדה מינית בעבודה

התפטרות ממקום העבודה בשל הטרדה מינית – זכאות לפיצויי פיטורין?
ש' עבדה בחברה פרטית, התפטרה לאחר שהממונה עליה, הציע לה מספר פעמים הצעות עם גוון מיני ברור. האם היא זכאית לפיצויי פיטורים? האם מדובר במה שנקרא בשפה המשפטית "התפטרות בדין מפוטר"?

קרא עוד »

תביעות נגד משרד הביטחון

תחום התביעות מול משרד הביטחון הינו תחום מורכב. האוכלוסיה הרלוונטית בתחום זה הינה הצבא, משטרה, שב"ס ומערכות הביטחון.
מדובר באוכלוסייה המעוניינת להגיש תביעות לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום).
בהגשת תביעה לקצין התגמולים, יש להוכיח קשר סיבתי בין בין המחלה או הפציעה לבין תנאי השירות, לרבות פגיעות נפשיות, או ארוע אחר הנגרם כתוצאה מהשירות.

השירות אותו מעניק משרדנו, כולל טיפול בבקשות להכרה בנכות, ייצוג בוועדות רפואיות, ערעורים על קביעת הוועדות הרפואיות וקצין התגמולים.

קרא עוד »
דילוג לתוכן