תביעות קטנות

מאמרים נוספים

יצירת קשר

תביעות קטנות הינה הליך אזרחי בבית המשפט, בו אזרחים יכולים להגיש תובענות בנושאים צרכניים ובסכומים מוגבלים.
נכון לתאריך 1 ינואר 2012 סכום התביעה המקסימלי הינו 32,700 ₪.

הסמכות לדון בתביעה קטנה מסורה לבית המשפט לתביעות קטנות שהוא למעשה בית משפט שלום.
הרציונל בהקמת בית המשפט לתביעות קטנות הוא לאפשר דיון מהיר ופשוט.

להתנהלות במסגרת בית המשפט לתביעות קטנות יש יתרונות אך גם חסרונות. כללי ההתדיינות הינם קצרים ובלתי פורמליים, במרבית המקרים התובענה מתמצה בדיון אחד ובמקרים רבים פסק הדין ניתן במקום.
בית המשפט לתביעות קטנות אינו כפוף לדיני הראיות ועל כן יכול לקבל ולהתחשב גם בראיות שאינן קבילות בבתי המשפט הרגילים, אך אין בכך לגרוע מדיני חסינות עדים וראיות חסויות.

בעלי דין אינם רשאים להיות מיוצגים בבית המשפט לתביעות קטנות. יש להדגיש כי חרף איסור זה תאגידים רבים כגון: חברות ביטוח, קרנות פנסיה, חברות סלולר, חברות השכרת רכב ועוד, אשר נעזרים באנשי מקצוע מימנים אשר להם ידע וניסיון משפטי, הם מופיעים פעמים רבות בבתי המשפט ויש בכך יתרון גדול בהבנת ההתנהלות מול השופטים.

כפי שאוזכר ההתנהלות בבית המשפט לתביעות קטנות הינה קצרה ובמקרים רבים לחוצה, השופט היושב בדין שומע מדי יום עשרות תיקים ולא תמיד זמנו בידו לשמוע את כל המתדיינים עד תום, לא לשכוח שהוא גם צריך להיות יעיל ומהיר והעומס עליו רב.
מרבית האזרחים אינם מכירים את ההתנהלות בבית המשפט לתביעות קטנות, לא די בכך שהינך צודק, יש חשיבות רבה להצגת הדברים ולהתנהלות. יש ללמוד ולהיערך בהתאם, רצוי מאוד להיוועץ עם עו ד ולבדוק מראש מהם סיכויי התביעה, מומלץ מאוד להיעזר בעו ד לניסוח כתב התביעה/הגנה. שכן, גם אם הינך צודק, עדיין יכול להיווצר מצב שיפסקו לחובתך הוצאות ופיצוי לצד שכנגד.

על פסקי דין של בית המשפט לתביעות קטנות ניתן לערער ברשות לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום ממתן פסק הדין.
בד כ תידרש ערובה כספית לערעור ובית המשפט ייעתר לערעור במידה וסיכויי הערעור יהיו גבוהים.

לכן, סוף מעשה במחשבה תחילה

לפני תחילת כל פעילות משפטית מומלץ להיוועץ עם עו ד, כך תגדיל סיכוייך לזכיה בתיק ותמנע הוצאות מיותרות בעתיד.
במשרדנו ניתן כל השירות, החל מבחינת התיק, עזרה במילוי הטפסים, עזרה בניסוח כתבי תביעה והכנה להליך עצמו.
נשמח לעמוד לרשותכם.

עורך דין לתאונות דרכים במרכז

תאונות עבודה ביטוח לאומי

על פי הגדרת הביטוח הלאומי, תאונה תיחשב כתאונת עבודה במקרים הבאים: בדרך לעבודה או מן העבודה או ממקום שהמבוטח לן בו. בשעת העבודה או בעת

קרא עוד »

מה היא תאונת עבודה?

במהלך חיי היום יום עלולות לקרות תאונות מסוגים שונים החל מהחלקה באמבטיה וכלה בתאונת דרכים. כאשר נגרם לנפגע מהתאונה נזק יש חשיבות רבה לסיווגה –

קרא עוד »

עורך דין לתביעות ביטוח בריאות

עורך דין לתביעות ביטוח בריאות פוליסות ביטוח הבריאות בישראל נחלקות למספר תחומים עיקריים. לדוגמא: פוליסות ניתוחים, פוליסות השתלות, טיפולים רפואיים (אמבולטורי), בדיקות ואבחון רפואי, מחלות

קרא עוד »

תביעות ביטוח חיים

רבים מאיתנו נתקלו לא פעם במקרה בו מגיע לנו פיצוי כספי מחברות ביטוח ומנגד, חברות הביטוח מערימות קשיים להעביר לנו את הכסף. ונחשו מה ?

קרא עוד »

תביעות אובדן כושר עבודה

תביעות אובדן כושר עבודה בפרסומי חברות הביטוח ניתן להבחין בדגש שניתן לחשיבות ביטוח אובדן כושר עבודה, כאשר האלמנט המוביל הוא אלמנט ההפחדה. מה יקרה אם

קרא עוד »

הייתם מבוטחים ב"הסנה" – תבדקו את הפוליסה

קריסת חברת הביטוח "הסנה" לפני כ־25 שנה הביאה לכך שמבוטחיה נאלצו לעבור לחברות אחרות, דבר שגרם לחלקם לבעיות שנמשכות עד היום. פסק דין שניתן באחרונה בבית משפט השלום בתל־אביב על ידי השופט גיא הימן נגד חברת הביטוח מנורה מבטחים חושף מקרה שכזה, שעלול להיות מנת חלקם של מבוטחים נוספים שרכשו ביטוח מנהלים בחברת "הסנה" ולאחר מכן הועברו לחברות אחרות.

קרא עוד »

תביעה נגד חברות ביטוח

 ונשמרתם מאוד לנפשותיכם… )דברים ד', ט ו( החוק הרלוונטי הינו חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל ה-1975. חוק זה נועד להבטיח פיצוי לכל מי שנפגע

קרא עוד »

עורך דין לביטוח לאומי

עורך דין לביטוח לאומי במרכז

המוסד לביטוח לאומי הינו גוף סטטוטורי אשר הוקם על ידי המדינה.
המטרה שלשמה הוקם הביטוח הלאומי הינה תמיכה באזרחי המדינה בדרך של העברת כספים.
זהו גוף אשר מטרתו הינה סוציאלית.

קרא עוד »

אי ספיקת כליות- ביטוח לאומי, זכויות

תוחלת החיים עולה, ועקב כך, גדל אחוז האוכלוסיה הסובל ממחלות כרוניות ובהן אי ספיקת כליות.
אנשים הסובלים מאי ספיקת כליות, מתמודדים עם בעיות רבות ואתגרים לא פשוטים שלא היו קיימים בעבר. רבים מהם אינם מודעים ואינם יודעים בבירור מה הם זכויותיהם ולאילו הטבות הם זכאים.

קרא עוד »

להערכת סיכוי ושווי תביעתך ללא התחייבות נא מלא את הפרטים הבאים ונחזור אליך

יצירת קשר

כל האמור באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי ו/או תחליף לכל יעוץ משפטי מכל סוג שהוא

דילוג לתוכן