חזקת השיתוף

לקוחות ממליצים

מאמרים נוספים

יצירת קשר

בניגוד למצבם של בני זוג שנישאו לאחר שנת 1974 הרי שלזוגות שנישאו קודם לכן או זוגות שכלל לא נישאו אין חוק כתוב המסדיר את האופן בו יחולק רכושם במקרה של פרידה והכללים במקרים אלו עוצבו על ידי פסיקת בית המשפט העליון אשר יצר את הילכת השיתוף ומכוחה את חזקת השיתוף.

הילכת השיתוף קובעת כי רכוש שצברו בני זוג שחיו יחדיו וקיימו משק בית משותף שייך לשניהם גם אם נרשם רק על שמו של אחד מהם. מכוח הלכה זו נקבעה חזקת השיתוף שמשמעה שבמקרה של מחלוקת יניח בית המשפט כי הרכוש הוא משותף ובן הזוג הטוען כי הרכוש שייך רק לו הוא זה שצריך להוכיח זאת.

בשונה מהסדר איזון המשאבים הילכת השיתוף היא קניינית. אם לדוגמא אחד מבני הזוג רכש בתקופת החיים המשותפים דירה שנרשמה על שמו בלבד הרי שהילכת השיתוף קובעת שבן זוגו זכאי לרשום מחצית מהזכויות בדירה על שמו.

השיתוף חל לא רק על נכסים אלא גם על חובות אלא אם הוכח כי החובות לא נוצרו "בדרך מקובלת". כך למשל פסק בית המשפט העליון כי חובות שנוצרו לבעל עקב הוצאות שהוציא על המאהבת שלו אינם חובות משותפים.

בדומה להסדר איזון המשאבים בדרך כלל לא תחול חזקת השיתוף על נכסים שנרכשו בטרם החלו בני הזוג לחיות יחדיו ואולם גם כאן יתכנו חריגים ובמקרים מסוימים בתי המשפט פסקו כי גם נכס שנוצר לפני החיים המשותפים יהיה משותף לשני בני הזוג.

להערכת סיכוי ושווי תביעתך ללא התחייבות נא מלא את הפרטים הבאים ונחזור אליך

יצירת קשר

כל האמור באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי ו/או תחליף לכל יעוץ משפטי מכל סוג שהוא